Öncelikle iyi bir tesbih koleksiyonerinin mutlaka koleksiyonuna eklemek isteyeceği tesbih çeşidi hiç şüphesiz ki kehribar tesbihlerdir fakat bu kehribar tesbihler pahalı tesbihler olmaları nedeniyle gerçeğini bulması oldukça zor olan ve maliyeti yüksek tesbih modelleridir. Kehribar tesbihlerin böylesine değerli olmasının en başlıca nedeni, kehribarın bir taş olmayıp yıllarca fosilleşmiş canlı kalıntılarının oluşturduğu reçine olmasından kaynaklanır. Kehribarın oluşması için üzerinden yüzlerce yıl geçmesi gerekir ve yerin binlerce metre altından oldukça zor koşullarda çıkarılırlar.

Bunun aksine sıkma kehribar  tesbih diğer kehribar tesbih türlerinden farklı olup fiyat olarak daha ucuz bir tesbihtir. Bunun nedeni de sıkma kehribar tesbihin yapımında kehribar reçinesi yerine alternatif olarak kullanılan kehribar tozu ile diğer maddelerin sıkıştırılarak elde edilmesidir. Sıkma kehribarların içerisinde kehribarla uyumlu, renk verebilecek ve estetik bir görünüm kazandırabilecek katkı malzemelerinin olduğunu söyleyebiliriz ancak orijinal sıkma kehribar tesbihlerin renkleri daha canlı olup elde kolayca çekilebilen kaygan yüzeylere sahiptirler.

İnsanlara olan fayda hususunda ise tamamen kehribardan üretilen bir damla kehribar tesbih manevi olarak kişiye ne hissettiriyorsa aynı şekilde bir sıkma kehribar da aynı fayda ve şifaya sahiptir. Kehribarın en bilinen özelliği de ruhu dinlendirici ve stres azaltıcı etkisidir. Ruh sağlığına iyi geldiğine inanılan sıkma kehribar tesbihler birçok insanı günlük hayatın stresinden uzaklaştırır, iç huzur ve rahatlama sağlar diye düşünülmektedir.