Tesbihin gelişimine tarihsel olarak bakmak istediğimizde, ilk kez dini amaçlarla kullanıldığını, bu ilk kullanımların da Hindistan’da Hindular tarafından yapıldığını söyleyebiliriz. Buradan da sırasıyla Ortadoğu’ya, oradan da Avrupa’ya yayılım gösterdiği anlaşılmaktadır.İslam için tesbih konusu için incelendiğinde ise, özel olarak kehribar tesbihin kullanıldığı bir tarih bulunmamaktadır. Daha doğrusu son peygamberimiz Hz. Muhammed’in hayatına bakıldığında kendisinin tesbih kullandığına dair bir rivayet bulunamamıştır.O zamanlar tesbih yerine hurma çekirdeği veya çakıl taşlarından yararlanıldığı bilinmektedir.Daha sonraki zamanlarda İslam ile yönetilen Osmalı Medeniyeti’nde ilk kez kullanılmaya başlanmış ve ilerleyen zamanlarda da daha çok sanatsal bir özellik kazanmıştır. Tesbih kelimesinin asıl anlamı ise Allah’ı zikretmek, hatırlamak, dua etmektir.Bu yönde anlamdan kaymalar ve farklı kullanım amaçları ortaya çıkmış günümüzde tespih kelimesi bir stres aracı ile eşdeğer anlama gelmiştir diyebiliriz.

Tesbihler rengine, taşına veya daha farklı özelliklerine göre çeşitlendirileribilir.Ele alacağımız kehribar taşı bir mücevher değildir yaklaşık 40 milyon yıl önce ölen ağaçların fosilleşmiş reçinesidir. Kehribarlar bu özelliği ile, tarih öncesi böcekleri bile içinde saklamıştır diyebiliriz. İnsanların binlerce yıldır, deniz kıyılarından, akarsulardan veya bataklıklar arasından topladıkları bu değerli taş yüzlerce farklı ağaç türünün insanlığa armağanıdır.Taş çağından günümüze gelen kehribar taşı ısıtılırsa yumuşar rengini değiştirerek kızıllaşır. Almanlar taşın bu özelliğinden ötürü kehribara “yanan taş” demişlerdir. Kehribar, renk skalasında turuncu ile altın rengi arasındadır.

Günümüzde pek çok çeşit tesbih çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ağaç tesbihler, gümüş tesbihler, hayvansal tesbih modelleri, oltu tesbih ve kehribar tesbih olarak sıralayabiliriz. Bu tesbih çeşitleri arasında olan  ve sayısız özellikleri olan “kehribar tesbih modellerinin en çok sevilen tesbih türü olduğunu söyleyebiliriz. Kehribar tesbihler kendi içinde de çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitler  ateş kehribar, damla kehribar, sıkma kehribar tesbih modelleridir.