Sağlık için faydaları olan kehribar taşının bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir ve çevredeki kötü enerjileri de dağıtma özelliğine sahiptir. Damla kehribarın geçmiş zamanlarda boğmaca tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Kehribar tesbihinin faydaları zaman ve ülkelere göre değişiklik göstermiştir.Örneğin Antik Roma döneminde akıl hastalıklarının tedavisinde kullanılmakla birlikte  Çin’de sakinleşterici, ağrı kesici bir ilaç olarak kullanılırken Almanlar ise kehribar tesbihin tanelerini bebeklerin üzerine koyarak dişlerinin acısız ve güçlü çıkmasını sağlamıştır.Buradan anlaşılmaktadır ki kehribarın bilinmeyen birçok faydası daha olabilir.

Diğer ülkelerdeki adı “Amber” olan kehribar, özellikle çağımızın hastalığı olan sinir hastalıkları, ani öfke nöbetleri, travmalar ve depresyona neden olabilecek etkenler ile savaşır, bireyin ruhsal ve zihinsel olarak rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda araştırmalar kehribarın, kalp krizi riskini büyük oranda azalttığını göstermektedir. Açık sarıdan kırmızımsı sarıya kadar bir çok renge bürünebilen kehribar parlak veya saydam olabilir. Bu özelliklerden ötürü kehribar taşı aksesuar ve süs eşyalarında kullanılmak içinde elverişlidir. göre daha pahalıdır ve ek olarak bu işlemelerin yoğunluğu da tesbih fiyatlarını etkiler diyebiliriz.

Doğal taş tesbih çeşitlerinin bu kadar fazla olması, taklitlerinin de fazla olmasına yol açabilir. Tesbih satın alınırken bu durum büyük bir problem yaratır. Tesbih konusuna meraklı olanlar zamanla taşları birbirinden ayırt etme konusunda bir bilgileri oluşsa da, çoğu insan taşların gerçeğini sahtesinden ayıramaz. Bu nedenle en doğrusu alışverişi güvenli bir kaynaktan yapmaktır ve böylece sahte ürün alınmasının önüne geçer.

Son olarak görünümüne bu kadar önem verilen bu doğal tesbihler göze hitap etmekle kalmayıp psikolojik olarak da rahatlama sağlar. Tesbih çekilirken vücutta bulunan negatif enerjinin dışa atıldığı bilinmektedir. Tesbihin erkekler tarafından kullanıldığına dair yaygın bir inanış vardır. Oysa ki tesbihler günümüzde kadınlar tarafından da aksesuar olarak bile tercih edilen ürünler arasındadır.