Birçok yerde “tespih” şeklinde yanlış yazılıp söylense de doğrusu “tesbih”tir. Kelime anlamı olarak; sayarak yüceltmek, sayarak zikretmek anlamına gelir. Tesbih, zengin bir evrensel kültüre sahip olup, birçok kültürde özellikle dini bir aksesuar olarak yer edinmiştir. Sanıldığının aksine tesbih kültürü yalnızca Müslümanlarda ya da Türklerde yoktur. Hindulardan tutun da Hristiyanlara kadar birçok insan için tesbih vazgeçilmez bir aksesuardır.

 

Kültürlere göre taş sayısı ya da tasarımları değişse de; tesbihte taşlar her zaman imameden başlar, imamede biter. Tesbihi kimileri zikirle çeker, kimileri el alışkanlığı olarak sallar. Ancak değişmeyen bir şey vardır ki; o da erkeklerin vazgeçilmezi olduğudur. Kültürümüzde dönem dönem belirli dışa yönelmeler olsa da, tesbih kıymetini hep korumuştur. Ancak son zamanlarda televizyon yapımlarının da etkisi ile kültürümüzde bir öze dönüş süreci başladığından, tesbih daha da yaygınlaşmıştır. Hatta bazıları için hobi olmuş ve tesbih koleksiyonları yapılmaya başlanmıştır. Bu koleksiyonlarda başta gelen modeller; oltu taşı tesbih, akik taşı tesbih ve gümüş tesbih çeşitleridir.

 

Kültürümüzü ve kültürümüze ait her değeri korumak bizler için sevindiricidir. Aksini düşünmek mümkün mü? Özünü unutan milletlerin sonu, günümüz dünyasında bellidir. Bu yüzden özümüze sahip çıkmak, onu yaşatmak kıymetlidir.

 

Gümüş Tesbihlerin Çok Tercih Edilmesinin Nedenleri

 

Birçok farklı taş kullanılarak tesbih yapılmaktadır. Bunlar doğal taşlar ya da madeni taşlar olabilmektedir. Taşlarına göre değerleri belirlenebildiği gibi, özel işçiliğe göre de tesbihlerin değeri değişebilir. Bu kıymetli işçiliklere de hak ettiği değeri, ancak tesbihe kıymet verenler öder. Bu kültürümüzde yüzyıllardır yer edinmiş bir işçiliktir. Günümüzde de popülerliğini sürdürmektedir. Gümüş tesbih seçeneği de her zaman ismini tercihler arasında ilk sıralara yazdırmayı başarmıştır.

 

Işığı yansıtan parlak görünümü, çeken ellere bakanların gözünü kamaştırmaktadır. Ayrıca gümüş tesbih çekerken dışarıya çıkan o tok ses, kullananları mest etmektedir. Aynı zamanda birçok kolye ve bileklikte kullanılan bir maden olduğu için gümüş değerini her zaman korumaktadır. Kullanan kişi çekmeye ya da sallamaya ara verdiği zaman, gümüş tesbih bilekte sabit şekilde dururken dahi bir bileklik görüntüsü vermektedir. Ağır ve şık bir tasarıma sahip gümüş tesbihler, bu gibi özellikleri ile tesbih sevenlerin her zaman elinin değdiği bir model olmuştur.